لوازم خانگی

راهنمای خرید کولر آبی باکیفیت و فوق العاده

از آنجایی که کولرهای آبی جایگزین مقرون به صرفه‌تری نسبت به کولرهای گازی بوده و به محیط زیست هم ضرر کمتری می‌رسانند انتخاب اول بسیاری از افراد به عنوان سیستم تهویه مطبوع خانه‌شان است. کولرهای آبی امروزی از حدود سال‌های 1930 در خانه‌های ما کار می‌کرده‌اند. اما اولین کولرهای آبی را مصریان باستان ساختند زیرا کشف کردند هوایی که از میان تشک‌های مرطوب یا گلدان‌های سفالی خیس می‌گذرد بسیار خنک‌تر از هوای معمول است. خرید کولر آبی بهترین راه برای خنک و تازه نگه داشتن هوا داخل اتاق است. در این مقاله یک راهنمای خرید کولر آبی برای شما آورده‌ایم تا بدانید قبل از خرید باید به چه نکاتی توجه کنید.

خرید کولر آبی باکیفیت

کولر آبی چیست؟

قبل از این که به راهنمای خرید کولر آبی برسیم بهتر است ببینیم آن‌ها چگونه کار می‌کنند. کولر آبی از یک فن برقی استفاده می‌کند تا هوای گرم و خشک را به داخل یک پوشال خیس و مرطوب بکشد، هوای گرم با گذشتن از پوشال خیس خنک شده و سپس این هوای خنک شده است که وارد اتاق می‌شود. این پروسه ساده انرژی کمتری نسب به دیگر روش‌ها مصرف می‌کند و در نتیجه آسیب کمتری به محیط زیست و لایه اوزون می‌رساند. همچنین هزینه نصب و نگهداری کولرهای آبی نسبت به تهویه مطبوع مرکزی کمتر است.

کولرهای آبی از چهار بخش اساسی تشکیل شده‌اند: یک فن، یک مخزن آب، پوشال و یک موتور داخلی. موتور هوای گرم را از طریق یک پوشال فیلتردار مرطوب به داخل می‌کشد، جایی که فرآیند تبخیر به سرعت دمای هوا را قبل از این که دوباره به اتاق برود کاهش می‌دهد. پوشال‌های داخلی نیز مانند یک فیلتر عمل می‌کنند و گرد و غبار و مواد حساسیت زا را از هوا پاک می‌کنند.

کولرهای آبی در آب و هوای خشک بهترین عملکرد را دارند زیرا می‌توانند تا 30 درجه دما هوا را کاهش دهند. در آب و هوای مرطوب به اندازه‌ای که باید کارایی ندارند اما باز هم می‌توانند دما را 5 تا 15 درجه کاهش دهند.

راهنمای خرید کولر آبی برای خانه

انواع کولر آبی

در راهنمای خرید کولر آبی باید از انواع مختلف آن نیز آگاه شوید تا بدانید کدام نمونه با نیازهای شما تناسب دارد. چهار مدل کولر آبی داریم:

 • کولر آبی قابل حمل: برای خنک کردن اتاق‌ها تک و کوچک، فضاهای پاتیو بیرونی، گاراژ یا حتی کناره‌های زمین‌ها ورزشی مناسب هستند. نمونه‌های بزرگتر کولرهای آبی قابل حمل از 500 تا 3000 فوت مربع را خنک می‌کنند.
 • کولر آبی داخلی: این کولرها هم گزینه خوبی برای خنک کردن یک اتاق تک یا فضا کوچک هستند و در ورودی پنجره یا روی دیوار نصب می‌شوند.
 • کولر آبی خارجی: همان کولرهای آبی پشت بامی هستند که می‌توانند کل خانه را خنک کنند.
 • کولر جانبی: این کولرها کنار ساختمان نصب شده و از طریق یک دریچه کل خانه را خنک می‌کنند. البته در بیشتر مواقع این کولرها را می‌توان روی پشت بام نیز نصب کرد.

همچنین کولرهای آبی از منظر پدی که در آن‌ها به کار رفته هم به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • کولر آبی پوشالی: که در آن پوشال‌هایی که از خرده چوب ساخته شده‌اند هوا را خنک کرده و هر سال نیاز به تعویض دارند.
 • کولر آبی سلولزی: پدهای پیشرفته سلولزی عمر بیشتری داشته و کم مصرف‌تر هستند. همچنین به دلیل منافذ ریزشان اجازه ورود گرد و غبار به اتاق را نمی‌دهند.

اگر دوست دارید با بهترین برندهای کولر آبی آشنا شوید پیشنهاد ما مطالعه مقاله بهترین برند کولر آبی در سال 1401 است.

کولر آبی را باید در چه سایز تهیه کنید؟

مهم‌ترین مرحله در راهنمای خرید کولر آبی انتخاب کولری با ابعاد درست است. برای این کار باید در ابتدا ظرفیت سرمایشی ساختمان را با توجه به متراژ آن محاسبه کنید. حداکثر قدرت باد دهی کولر آبی با واحد فوت مکعب بر دقیقه روی خود کولر نوشته شده. این عدد نشان دهنده این است که کولر آبی در هر دقیقه چه میزان از فوت مکعب خانه را خنک می‌کند. ابعاد معمول کولرهای آبی به ترتیب زیر است:

 1. 2300
 2. 3500
 3. 4900
 4. 7000

اما ابعاد اتاق را چگونه اندازه بگیریم؟ برای این کار فقط کافی است جریان هوا بر متر مکعب را اندازه گیری کنید. می‌توانید این کار را طبق مثال زیر انجام دهید

طول اتاق: 6 متر

عرض اتاق: 5 متر

ارتفاع اتاق: 3 متر

حجم اتاق: طول x عرض x ارتفاع= 6 x5 x3= 90 m³

تعداد دفعاتی که هوا در یک ساعت باید تعویض شود: 20 بار

حجم کل هوای قابل تعویض در یک ساعت: 90 متر مکعب در 20 بار = 1800 متر مکعب در ساعت

حالا این مقدار CMH (متر مکعب در ساعت) مورد نیاز کولر شما است: 1800 متر مکعب در ساعت

بنابراین اگر جریان هوای اتاق 1800 CMH باشد، به یک یونیت نیاز دارید. یا اگر جریان هوای اتاق 900 CMH باشد، به دو یونیت نیاز دارید.

کولر آبی برای چه مکان‌هایی مناسب است؟

همانطور که قبلا هم گفتیم کولرهای آبی در مناطقی که دماهای بالا و رطوبت کم را تجربه می‌کنند، موثرتر عمل می‌کنند. این کولرها را دما را تا 20 تا 40 درجه فارنهایت کاهش می‌دهند. با این حال کولرهای آبی در مناطق شرجی با رطوبت بالا خوب عمل نمی‌کنند. بالاترین دمای فصل تابستان و همچنین رطوبت نسبی مکان زندگی خود را بررسی کنید تا بفهمید آیا این سیستم خنک کننده برای شما مناسب است یا خیر.

به عنوان یک قاعده کلی، اگر یک کولر هوایی سردتر از 70 درجه فارنهایت تولید بکند پس فضایی راحت برای زندگی ایجاد می‌کند اما اگر هوایی گرمتر از 75 درجه فارنهایت تولید کند گزینه مناسبی برای انتخاب نیست. بین 70 درجه فارنهایت و 75 درجه فارنهایت یک محدوده خاکستری وجود دارد که بعضی افراد در این درجه هوا راحت هستند و بعضی هم نه.

راهنمای خرید کولر آبی خانگی

چگونه کولر آبی را تمیز کنیم؟

در راهنمای خرید کولر آبی باید به نکته نیز اشاره کنیم که این کولرها نیاز به نگهداری و تمیز کردن دارند. کولرهای آبی هوای خنک زیادی را در طول روزهای گرم و خشک فراهم می‌کنند، اگر می‌خواهید از حداکثر مزایای آن‌ها بهره‌مند شوید، پس پیروی از دستورالعمل‌های نگهداریشان را از یاد نبرید. تمیز کردن کولرهای آبی برای جلوگیری از کپک زدن و بوی بد است. در اینجا دستورالعملی چند مرحله‌ای در مورد نحوه تمیز کردن کولرهای آبی آورده شده است که می‌توانید آن را در هر مدل کولری که دارید اجرا کنید.

در ابتدا مطمئن شوید که کولر شما حداقل دو سال یکبار سرویس می‌شود. این سرویس در حالت ایده آل باید قبل از زمستان و اواسط تابستان انجام شود. با داشتن یک برنامه منظم تعمیر و نگهداری، کارایی و عمر تجهیزات شما افزایش پیدا می‌کند.

قبل از تابستان:

 • برق را از دستگاه قطع کنید.
 • پوشش و کاورهای ضد آب کولر را بردارید.
 • پوشال‌های فیلتر را جدا کرده، سپس با استفاده از شلنگ آنها را کاملاً تمیز کنید و در صورت لزوم، آن را با فیلترهای جدید جایگزین کنید.
 • لوله های تخلیه را ببندید، سپس واحد کولر را با آب پر کنید.
 • داخل کولر را ضد عفونی کنید. از استفاده از سفید کننده‌های مبتنی بر کلر یا سایر موادی که به رشد باکتری‌ها کمک می‌کند خودداری کنید.

پایان تابستان:

 • برق را از دستگاه قطع کنید.
 • با استفاده از یک برس تمام رسوب و لجن‌هایی که داخل کولر ایجاد شده را پاک کنید.
 • لوله ها و مخزن را خالی کنید.
 • مخزن کولر را با استفاده از یک پارچه آغشته به سفید کننده خانگی تمیز کرده و سپس آن را با آب تازه شست و شو دهید.
 • پوشال‌های فیلتر را جدا کرده و اجازه دهید تا خشک شوند.
 • تمام اجزای داخلی را خشک کنید.
 • در صورت لزوم، برای جلوگیری از هر گونه آسیب، پوشش‌هایی را که در معرض هوای بیرون هستند کاور کنید.

کلام آخر

اگر به دنبال یک کولر خانگی کم‌ هزینه، کم مصرف و کاربرده بوده که برای خانواده هم سالم باشد، کولر آبی انتخاب مناسبی برای شما است. در راهنمای خرید کولر آبی بالا سعی کردیم به شما تمام عواملی را که باید هنگام خرید کولر در نظر بگیرید توضیح دهی. همچنین طی یک خلاصه کوتاه نحوه تمیز کردن کولرهای آبی را برای شما توضیح دادیم تا با نحوه نگهداریشان آشنا شوید. حالا نوبت شماست: آیا بعد از خواندن این مطلب هنوز هم فکر می‌کنید کولرهای آبی انتخاب مناسبی برای شما است یا خیر؟

 

 

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن