لوازم خانگی

بخاری برقی چیست؟

امروزه با گسترش تکنولوژی دیگر برای گرم کردن محیط، احتیاج به گاز، هیزوم و نفت نیست امروزه ما میتوانیم برای گرم کردن محیط از بخاری های برقی استفاده کنیم. بخاری برقی با نیروی که از برق تهیه میکند می تواند محیطی گرم در اختیار ما قرار دهد. امروز در این مقاله به سوال بخاری برقی چیست؟ خواهیم پرداخت تا انتتها با ما همرا باشید. در دوران های گذشته برای گرم کردن محیط خانه از وسایل گرمایشی مانند کرسی، چراغ نفتی، بخاری نفتی، علاءالدین، بخاری هیزمی استفاده می شد که علاوه بر خطرات آتش سوزی، از سوخت های تجدید ناپذیر استفاده می شد.بخاری هیزمی قدیمیِ نام آشنا برای قدیمی تر ها و پدربزرگ ها است که کماکان خاطرات تلخی هم از آن دارند زیرا با بدنه حلبی که داشت به شدت داغ می شد و زمانی که بدنتان با آن برخورد می کرد سوختگی شدیدی را منجر میشد. در اکثر اوقات هم یک کتری آب هم روی آن قرار میدادند تا بخار کند و هوا را تازه کند. کرسی هم که یکی از وسایل گرمایشی قدیمی است که در حال حاضر درصد استفاده مردم از آن در شهرها و روستا ها تقریبا صفر است، این وسیله گرمایشی ساده که از یک لحاف ضخیم که زیر آن یک تخته چوبی قرار داشت و زیر آن زغال داغ قرار می دادند تا فضا را گرم کند تشکیل می شد. علاءالدین یا همان چراغ نفتی هم یکی از وسایل گرمایشی قدیمی است که داخل آن نفت می ریختند و توسط فیتیله ای آتش آن روشن میشد و با سوختن نفت فضا را گرم میکرد که البته عاری از دردسر نبود و باعث پخش بوی نفت در فضا میشد. پس از مدتی با روی کار آمدن بخاری برقی سر و کله زدن با نفت و زغال و بوی نفت به اتمام رسید این نوع بخاری با بدنه فلزی در برابر المنت داغ شده و حرارت بالا مقاومت میکند. این بخاری ها برای فضاهای کوچک مناسب است.

بخاری برقی چیست؟ انواع بخاری برقی

بخاری برقی چیست؟

بخاری برقی یکی از وسایل گرمایشی است که انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایی تبدیل می کند. این سیستم گرمایشی در فصول سرد سال بیشتر مورد توجه قرار می گیرد و خطری هم به دنبال ندارد، و جزء وسیله های محبوب لوازم خانگی است

ساختار این سیستم گرمایشی به گونه ای است که از یک المنت، عایق بین المنت و بدنه، بدنه، کلید و سیم رابط تشکیل شده است.

المنت: به دلیل عبور جریان برق و تولید حرارت از یک مقاومت مفتولی از جنس کرم نیکل یا کرم آلومینویم تشکیل شده که به دور سرامیک یا آجر نسوز پیچیده شده است.

برای اتصال برق به المنت یک مقاومت میان آنها قرار می گیرد که برق بعد از عبور از این مقاومت و تنظیم ولتاژ، به المنت انتقال می یابد. توان این المنت ها از 500 تا 1500 وات موجود است.

عایق بین المنت و بدنه: این نوع عایق از جنس چینی و مقاوم حرارتی خوبی است و برای ثابت شدن پایه های المنت روی بخاری مورد استفاده قرار می گیرد.

به دلیل فلزی بودن و رسانا بودن بدنه در بخاری برقی برای جلوگیری از برق گرفتگی تمهیداتی به کار برده می شود تا ایمنی رعایت شود و خطری نداشته باشد. یکی از این تمهیدات استفاده از عایق در ترمینال های ارتباطی است که معمولا از جنس چینی یا سرامیک است.بدنه بخاری: بدنه اکثرا از جنس فلز ساخته می شود و بهتر از سایر جنس ها مانند کائوچو یا پلاستیک در برابر حرارت مقاومت میکند.

یکی دیگر از این راه ها استفاده از حفاظ پوششی است که از وارینش تهیه می شود، وارینش از جنس الیاف نسوز است که در برابر گرما و حرارت بالا مقاوم است.

دستگیره های این بخاری از جنس کائوچو است.

کلید: کلید بخاری برقی در دو مدل ساده و لامپ دار تهیه می شود که به دلیل جریان مصرفی بالای بخاری معمولا آمپر کاری بالایی دارند، تعداد کلید های بخاری بسته به تعداد المنت های آن متغیر است در بخاری سه المنتی معمولا از دو یا سه کلید استفاده می کنند.

سیم رابط: سیم رابط در بخاری برقی باید توان بالا در عبور جریان برق داشته باشد به همین علت جنس آن مسی (هادی ) است همچنین سطح مقطع آن 1.5 میلی متر مربع در نظر گرفته می شود.

چون این سیم ارتباط نزدیکی با حرارت دارد دور آن لایه محافظتی نسوز ( از جنس الیاف نسوز/ الیاف نخی ) کشیده می شود.

در بخاری برقی های نسل جدید، از ترموستات اتوماتیک استفاده می شود و دارای سنسور خاموش شدن می باشد تا اگر محیط بیش از اندازه گرم شد این بخاری به صورت اتوماتیک خاموش شود.

بخاری برقی چیست؟ انواع بخاری برقی

انواع بخاری برقی :

بخاری برقی فن دار: این نوع بخاری که دارای ترموستات اتوماتیک است تا نسبت به دمای محیط عمل گرم کردن را انجام دهد و پس از گرم کردن خاموش می شود. توسط فن که داخلش است هوای سرد و خنک اطراف که وارد قطعه گرمایشی می شود و پس از گرم شدن توسط این فن به محیط اطراف پخش میکند. این نوع بخاری برای تولید گرما از انرژی برق استفاده میکند و انرژی برق را به انرژی گرمایی تبدیل میکند.

بخاری فن دار برای گرمایش دفاتر، اداره ها و ساختمان های کوچک کاربرد دارد و اما بخاری های فن دار صنعتی بزرگ برای کارخانجات، انباری ها، محیط های صنعتی و بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد.

بخاری برقی تابشی: این نوع بخاری گرمایی مطلوب و یکنواخت به محیط اطراف می دهد و گرمای حاصل از المنت ها یا لامپ را به محل های سرد می تاباند. با استفاده از آن میتوان تا حد زیادی در مصرف سوخت صرفه جویی کرد و پس از چند دقیقه گرم کردن محیط می توان آنرا خاموش کرد و در زمان نیاز روشن کرد و محیط مورد نظر را گرم کرد. مصرف برق در این نوع بخاری 400 وات است و قیمت آن نسبتا به کارآیی که دارد مقرون به صرفه است.

به دلیل تابشی بودن این نوع بخاری محل های مورد نظر را گرم میکند.

از مزایای این نوع بخاری میتوان به گرمایش متمرکز و فاقد پراکندگی، عدم به وجود آمدن احتراق، طول عمر بالای لامپ تابشی، امکان کنترل از راه دور اشاره کرد.

بخاری برقی کانوکتر: عملکرد کانوکتر انتقال گرما به محیط توسط انرژی تولید شده است که این کار توسط فن ها انجام می شود. این بخاری نیز از المنت برای تولید گرما استفاده میکند، در این نوع بخاری می توان از فن استفاده کرد این نوع بخاری مشابه بخاری برقی تابشی است و کاملا بی صدا می باشد. عمر مفید این سیستم گرمایشی بیش از 20 سال است و ایمن در برابر آتش سوزی است.

کانوکتر در صورت خاموش بودن فن هم می تواند کار کند و محیط را آرام و بی صدا گرم کند.

رادیاتور برقی: امروزه در برخی ساختمان ها و آپارتمان ها از سیستم گرمایشی رادیاتور یا شوفاژ برقی استفاده می کنند. از مزایای این سیستم گرمایشی می توان به نصب راحت، کاربری آسان، سرویس و نگهداری ارزان اشاره کرد.

شوفاژ برقی به دلیل کار با برق کاربری آسانی دارند و این سیستم گرمایشی گاز های گلخانه ای کمتری تولید می کنند و کمتر به محیط زیست آسیب وارد میکنند.

که البته معایبی هم دارد که میتوان به آنها اشاره کرد: دارای سر و صدای زیادی است، عملکرد پر هزینه دارد، امنیت پایین و مصرف انرژی الکتریکی بالا دارد.

بخاری برقی که انواع آن را ذکر کردیم در مدل های مختلف ایستاده، زمینی، رومیزی، دیواری تولید می شود.

از معایب بخاری برقی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

محیط های بزرگ و متراژ بالا را نمی تواند گرم کند.

اگر المنتور آن بیش از اندازه داغ شود موجب آتش گرفتن آن می شود ( در صورتیکه بخاری ترموستات نداشته باشد ).

انرژی برق بالایی مصرف می کند و هزینه آن نسبتا زیاد است.

بخاری برقی در حالت های ایستاده، رومیزی، دیواری و مناسب حمام و متناسب با نوع نیاز کاربران طراحی شده است.

نتیجه گیری

سیستم های گرمایشی مختلفی در سال های اخیر مورد استفاده قرار گرفته که می توان به سیستم گرمایشی بخاری برقی اشاره کرد که مصرف سوخت ندارد و با انرژی الکتریکی کار میکند و مقرون به صرفه است و برای محیط های کوچک مانند خانه ها یا برخی ادارات مورد استفاده قرار میگیرد. بخاری برقی یکی از وسایل گرمایشی بی خطر است که برای گرم کردن محیط های کوچک مناسب است.

این بخاری قابل حمل و از حجم و اندازه کوچک و طراحی زیبایی برخوردار است و میتوانید متناسب با نیازتان یکی از انواع مدل آنرا انتخاب کنید.

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با بخاری برقی و انواع مدل های آن آشنا کنیم. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر قصد خرید بخاری برقی دارید میتوانید از دیجی کالا به صورت انلاین خرید خود را انجام دهید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن